Klocki lego – świetna, rozwijająca zabawa dla dzieci i dorosłych

Klocki lego to jedna z najpopularniejszych zabawek dla dzieci młodszych i starszych. Znajdą się także dorośli miłośnicy tej zabawy. Nazw klocków Lego powstała w1934 roku i pochodzi od duńskiego wyrażenia “leg godt”, co oznacza baw się dobrze.

Czego uczą klocki Lego?

Klocki Lego są zabawką edukacyjną, ponieważ oprócz zabawy mają wpływ na rozwój dziecka. Przede wszystkim kształtują wyobraźnię przestrzenną, rozwijają zmysł architektoniczny oraz samodzielność myślenia i podejmowania decyzji. Są bardzo zajmujące. Dzieci całymi godzinami potrafią tworzyć nowe konstrukcje z klocków Lego i bawić się figurkami dołączonymi do zestawów. Tworzenie budowli z klocków Lego kształtuje cierpliwość i wytrwałe dążenie do celu. Wspólna zabawa z rówieśnikami, rodzeństwem, a nawet rodzicami ma wpływ na relacje społeczne, wzmacnia więzi rodzinne i koleżeńskie, kształtuje charakter dziecka. Tworzenie konstrukcji z klocków Lego w dzieciństwie, może też mieć wpływ na wybór przyszłego zawodu w życiu dorosłym.

Rodzaje klocków Lego

Na rynku znajduje się ogromny wybór klocków Lego dostępnych online. Każdy znajdzie coś dla siebie. Można wyróżnić:

– zwykle klocki Lego

– klocki Lego dla najmłodszych Duplo 

– klocki Lego 12 – 16 lat

– klocki Lego duże i małe zestawy

– klocki Lego dla dorosłych

Modele klocków Lego

Klocki Lego sprzedawane są w zestawach lub bez zestawów. Istnieje ogromny wybór modeli. Spotykane są różne wielkości klocków, im są one większe, tym bardziej pasują dla młodszych dzieci. Najmłodszym dedykowane są głównie klocki Duplo. Jednymi z popularniejszych są np. tory kolejowe. Dzieci uwielbiają je łączyć i bawić się nimi. W zestawach dla najmłodszych znajdziemy Lego Duplo: Miasteczko, Domek i inne. Wśród zestawów klocków Lego dla starszych dzieci wyróżniają się Lego Classic. Na uwagę zasługują tematyczne zestawy np. Star Wars, City, Marvel, Harry Potter, Technik, Creator, Super Heroes, Minecraft, Ideas. Nie sposób wymienić wszystkich możliwych do wyboru zestawów klocków Lego. Ważne jest, aby podczas wyboru zwracać uwagę na wiek i umiejętności dziecka. Zbyt trudny zestaw może zniechęcić dziecko do budowania konstrukcji. Aby zachęcić dziecko do zabawy klockami Lego warto udać się do Lego landu i samemu się z nim bawić.

Klocki Lego dla dorosłych

Wśród klocków lego można wyróżnić bardziej zaawansowane modele dla dorosłych. Istnieją możliwości tworzenia z klocków Lego, imitacji przeróżnych przedmiotów wyglądających jak rzeźby. Na konkursach klocków Lego można zauważyć stworzone postaci słynnych aktorów, piosenkarzy, znanych budowli. Istnieją wystawy konstrukcji zbudowanych z klocków Lego. Tworzą je prawdziwi mistrzowie tej wspanialej zabawy.